A 2016 -ban életbe léptetett CSOK változtatások közül van egy nem reklámozott, de az eddigi “CSOK alkalmas” családok számának emelésével szembemenő szabályozás. Ez pedig az utófinaszírozás folyamata. Azt jelenti, hogy a bank úgy fizeti a támogatás és hitel összegét az építkezőknek, hogy az első kifizetési kérelmünk – kész az alap,- után kijön az értékbecslő, aki azt mondja hogy ez 8%-nél járunk. Tehát előre nem kapunk egy forintot se.
A bankhoz beadott költségvetésünk 8%-ból levonják az önrészünket, és a maradékot fizeti ki a bank első körben. Ha az önrészünk 1 millió Ft volt és a költségvetésünk 25 millió Ft, akkor a 25 millió Ft 8%-ból (2 millió Ft) levonják az önrészt, ami 1 millió és így kapunk 1 millió Ft-ot az alapozási munkálatokra.
Amennyiben ténylegesen van saját tőkénk és tudjuk finanszírozni az építkezést, akkor semmi gond. Amennyiben viszont nincs elegendő saját tőke, akkor jönnek a problémák. Ugyanis 2 millió Ft-ból nem lehet kihozni az alapig. Ugyanis van egy 400.000 -800.000 Ft-os tervezési költség, ha kell villany akkor az 120.000-200.000 Ft az amperbővítéstől függően.
Na akkor most kezdhetjük az alapot, ami egy 140 m2 Bruttó alapterületű 1 szintes családi ház esetén földmunkákkal, betonnal, vasalással, 3 réteg zsalukővel és szerelőbetonnal úgy 3 millió Ft. (Ha minden munkát mi végzünk és nem a vállalkozó, akkor úgy 700.000 Ft megspórolható )
Szóval úgy 3 millió Ft-nál járunk és van 2 millió FT-unk! Megkérdezitek a bankot, a válasz az lesz, hogy a vállalkozó vagy a tüzép hitelezzen neked. Az viszont neked pénzbe fog kerülni!
Mit lehet tenni? Válasz a Ami CSOK az sok! cikk 2.részében. Addig is lájkoljátok facebook oldalamat is fb.com/maradok a pénzemnél
@Vittore.: ezt egyszerűen le tudod ellenőrizni: a vállalkozótól megkérdezed hogy milyen áron számolja neked pl a betont vagy téglát és megkérdezed ahonnét veszi, hogy ott mennyi az anyát bruttó ára, kedvezménnyel csökkentve ( 2000 tégla esetén ugye olcsóbb 1 db, mintha 20 db vennél csak) . Hasonlítsd össze az arat és kiderül
@maradokapénzemnél: De ha már alapból 5% ÁFÁt számítanak fel, akkor nem is kell/nem is lehet visszaigényelni az ÁFÁt. Én úgy tudom, a generálkivitelező már kötelezően az alacsonyabb, 5%-os ÁFÁt használja.
@Vittore.: ha 1 kivitelezőt veszünk igénybe, akkor nincs lehetőség az áfa visszaigénylésre. Azért a 220.000 Ft/m2-ből próbáljon meg alkudni vagy még szerezzen mástól is ajánlatot.
@Kivlov:kepzeld, igy mukodik.
Nekünk azt ajánlotta a bank, hogy állapodjunk meg egy generál kivitelezővel. És a bank minden készültségi foknál neki utalja a pénzt. Persze, a terv és más kezdeti költségek ezen felül lehetnek, de arra meg össze kell gyűjteni a pénzt. K&H-nál 20% önerő kell, vidéken most kaptunk 220.000 forint/nm előzetes ajánlatot téglaházra. Ez 70 négyzetméterrel is 15,4 millió forint, önerőnek 3+ millió forint. Szerintem ez nem rossz, ha házépítésről beszélünk.
@Türpi: mi is kivitelezovel csinaljuk.
Sajnos alkalmazottak vagyunk es nincs szabad kapacitasunk magunknak epiteni.
Folyositas menete: epitesi hitelnel:
Onerobol elkezded,onerot teljesen v. reszben rakoltod, ebbol eljut vmeddig az epitkezes. Ekkor a banki musz.ell. atveszi.Utana bank utal.ebbol mehet a kov. szakasz.
A vegen kell figyelni mert a vegen a bankok vissztarthatnak kb 5% a teljes ktgvetesbol. Ezt csak az utan adjak oda miutan a haz tenylegesen elkeszult es bekoltozheto amit szinten a banki musz. ell hagy jova. Figyelem ez nem egyenlo a hasznalatba veteli engedellyel mert ott kevesebb dolgot neznek mint itt a banki ell.
Most olvasom a kommenteket, a CSOK-nál azért ne felejtsük el, hogy vannak húzós feltételek.
10+10 milliós CSOKnál új ház építésénél 90 nm a minimum. Míg össze nem jön a 3 gyerek, addig egy iszonyú nagy házban kell lakni, amit még fel is kell fűteni. És 10 millió a max. banki hitel, így lehet, hogy nagyobb önerő kell, mint a bankoknál alapból megkövetelt 20%.
2 gyereknél 2,6 millió a CSOK, viszont ha nem jön össze, akkor a jegybanki alapkamat 5szörösével kell visszafizetni, illetve nem is lehet máshova költözni, mert akkor is vissza kell fizetni a 2,6 milliót a büntetőkamattal. 2,6 millió pedig nem akkora össze, hogy megérje bevállalni miatta a különféle büntetéseket és korlátozásokat.
Az meg ugye alapból vicc, hogy a CSOK nem lehet önerő. Tehát, ha nincs önerőd, akkor nem kapsz CSOK-ot, Így pedig csak az veheti igénybe, akinek amúgy is van pénze, nem támogatja a csoróbbakat.
@maradokapénzemnél:
A csokot meg a 10 mio huf hitelt annak talaltak ki,aki megfelel a felteteleknek.Ezen felul kell egy kis esszel is rendelkezni a bulihoz azaz belatom h mekkora onerom van es mekkora a beruhazas ktg vonzata es nem probalom meg a onero gyenge projektemet beleszuszakolni a csokba majd anyazok h nem adnak eleg penzt v. rosszkor adjak…
Ezt úgy kell(ene) csinálni, hogy az önrészből épüljön meg minimum az alap. Jön az értékbecslő, cucc oké.
Utána folyósít a bank a következő szakaszra. Utalhat akár direktben a kivitelezőnek is. és így tovább.
@Bacchpapucsban Balatonfüredre:
Jól értem, te azt hiszed, ha 10+10es csokot igényelsz, akkor csak a csokos rész lesz utófinanszírozós?
A mi példánk is mutatja, h ez nem így van…egy tollvonás és a körültekintően megtervezett építkezésből rémálom lesz.
Nekünk óriási mázlink volt (lásd feljebb), de nem vagyunk nyugodtak, pedig már megkaptuk az első részletet is. Az, h visszamenőleg össze-vissza módosítanak mindent, az a gyakorlatban eléggé necces.
Azok az ismerőseim úszták meg relatíve egyszerűen ezt az egészet, akik kivitelezővel építtetik a házukat.
@Leslie Fisher:
Helló !
Akkor mire veri a nyálát a kormány hogy hűűű de jó a CSOK mekkora királyok vagyunk hogy “támogatjuk” a családokat ?????
@Bacchpapucsban Balatonfüredre: persze úgy jó ha van 30% vagy több önerő, de a 10+10 millió Ft és max 5 millió Ft ÁFA visszaigényléses CSOK konstrukciót nem a 30% önrésszel eendelkezőknek találták ki…..
@guy2: pedig fontos a szerződés, például kötbér a nem időben teljesítésre. Másik dolog hogy csak akkor fizetni ha rendben van a munka. Addig motivált a hibákat is kijavítani, hogy a minél előbb a pénzéhez jusson
Hangulatkeltes… de unalmas…
Egy 25 mio huf hazat tipikusan nem 2 mio huf onerobol kell megcsinalni.
Mi saccra 30% koruli onerobol kezdjuk el.
Igen a csok utolagos DE a telekhez a hitelt meg elore adjak, egy normalis bankban errol elore szolnak…
@Türpi: kedves Türpi, köszönöm kommentjét, és gratulálok a józan gondolkodáshoz, amivel építkeztek, nagyon fontos az átgondolt terv
@Leslie Fisher: ez életszerű amit Ön ír, csak a bankok részéről kell pontos tájékoztatás a tervezhetőséghez
Az maradt le az előzőből, h nekem személy szerint semmi bajom az utófinanszírozással, csak ezt nem akkor kellene közölni, amikor 7milliót elköltött az ember az épülő házra, hanem legkésőbb a szerződés megkötésekor.
Hab a tortán: minket visszamenőleg, a már megkötött szerződés ellenére akart a bank átrakni utófinanszírozásra. Csak az mentett meg minket, h néhány nappal korábbi a közjegyzői okirat, mint ahogy a változtatás kijött, csak ezért nem merték megcsinálni.
7millió Ft-ot költöttünk el már addigra és bár hagytunk tartalékot, de a bank 5 milliót szeretett volna, h beépítsünk még. (nem, nincsenek aranyrudak a párnacihában és nincs egyéb ingatlanunk sem)
Nem vagyunk felelőtlenek, nagyon óvatosan terveztük meg a költségvetést. De ez övön aluli lett volna.
Szerintem azért találták ki, hogy lehetőleg mindenki kivitelezővel épitkezzen. Ott utólagos finanszírozás volt eddig is.
Csak ez azért kiszúrás a “köznéppel”, mert szemérmetlen haszonnal dolgoznak. Mi azért választottuk a házilagos kivitelezést, mert egy sokkal-sokkal jobb (minőség/technológia) házunk lesz ugyanannyi pénzből így. A kivitelező hasznát is a házra költjük…
Ha nincs pénzed alapra ne kezdj építkezni. Ennyire egyszerű!
Jó szerződést kellene kötni a vállalkozóval, csak sajna azt nehéz.